Skip to main content

Hovorí sa, že nevyhnutnosť je matkou vynálezov. Toto nie je nikde väčšou pravdou ako v prípade vzniku Dexion, duchovného dieťaťa 50-ročného gréko-austrálčana, Demetrius Comino.

Akvizícia a rast

Dexion je popredným členom skupiny Gonvarri Material Handling, rodiny značiek, ktoré dokážu odvodiť svoje pôvody až do roku 1856.

V roku 2018 spoločnosť Gonvarri Steel Services získala konštruktérovú skupinu pozostávajúcu zo spoločností Dexion, Constructor a Kasten a Gonvarri Material Handling, ktorá sa stala novým rodičom skupiny.

Skupinové značky zahŕňajú:

Dexion: založil v Londýne UK v roku 1937 50-ročný gréko-austrálčan, Demetrius Comino. Spoločnosť Comino vyvinula "Dexion Slotted-Angle" (1947), ktorý otvoril svet nastaviteľných ukladacích systémov a pokračoval v ohnisku trasy pre nastaviteľné paletové regály a regálové systémy spoločnosti Dexion. Súčasťou skupiny sa stal v roku  1999.

Kasten: založil v roku 1886 Hjalmar Henrik Kasten, ktorý založil firmu na výrobu kovových konštrukcií vo Fínskych Helsinkách. V roku 1951 vyrobili svoje prvé regály a dnes sú vo Fínsku lídrami na trhu.

Constructor: pôvodne založený ako Høvik Verk v roku 1856, sklárne v Høvik, Nórsko - časť Christiania Glasmagasinas. V rokoch 1970 - 2000 prostredníctvom fúzií a akvizícií Høvik Stål, Electrolux Constructor, Kasten, Krammer & Zeuten, ETH a MTH, narástla až sa stala vedúcou spoločnosťou Škandinávie v oblasti skladových, archívnych a logistických riešení. Názov Constructor bol prijatý koncom osemdesiatych rokov.

Stålteknik: Gonvarri Stålteknik AB má pôvod v systéme Canrena System AB. Spoločnosť je aktívna od 80. rokov a postupom času sa rozširovala prostredníctvom aktívneho vývoja produktov, ako aj fúzií spoločností, okrem iného s bývalým Stålteknik vo Fellingsbro.

Gonvarri Stålteknik AB je odborníkom na vybrané produkty a úpravy v manipulácii s materiálom, ako sú výsuvné jednotky, konzolové a plošinové riešenia. Výrobky sa využívajú hlavne v maloobchodoch v Škandinávii, ale sme zastúpení aj v Nemecku a Francúzsku. Pre predaj využívame obchodný model B2B.

Kredit je známa značka na európskom trhu v oblasti manipulácie s materiálom i mimo neho a je jedným z kľúčových hráčov v segmente mobilných regálov. Spoločnosť bola založená Petrom Ševčíkom v roku 1991 a sídli v Českej republike, kde sa vyvíja a vyrába celá ich produktová rada.

Koncom roka 2019 spoločnosť Gonvarri Material Handling oznamuje dohodu o získaní 100% akcií spoločnosti Kredit.

Dexion - odvážne začiatky

Spoločnosť Dexion (od starovekého gréckeho slova "pravá") bola pôvodne ukovaná z túžby spoločnosti Comino po zvyšovaní  efektívnosti vo svojej tlači. Konkrétne potreba skladovacích regálov pre papier a tlač, ktoré by sa dali rýchlo a ľahko demontovať a opätovne použiť.

Trvalosť a húževnatosť spoločnosti Comino sa vyplatila. Do roku 1947 vyvinul "Dexion Slotted-Angle", rámový systém, ktorý bol v porovnaní hmotnosť & hmotnosť, silnejší ako drevo a ktorý mohol byť uložený na zlomku priestoru potrebného pre drevené regály.

Prišiel prvý nastaviteľný systém skladovania a vydláždil cestu pre Dexion nastaviteľné paletové regály a regálové systémy.

Dexion sa rýchlo stal benchmarkom pre inovácie s množstvom významných míľnikov:

 • 1956 skrutkovaný profil použitý na budovanie Olympijského štadióna
 • 1957 Prvá montáž paletových regálov
 • 1963 "Dexiongrad" postavený na pomoc pri zemetrasení v Juhoslávii
 • 1970 Začína výroba oceľových regálov
 • 1980 Bol nainštalovaný prvý Paternoster
 • 1999 Spoločnosť Constructor Group získala systém Dexion a uviedla systém P90
 • 2000 Bol uvedený systém Hi280
 • 2003 Automatické sklad – inštalované 1. Tornado
 • 2011 Uvedenie radu Cantilever
 •  2014 Uvedenie systému P90 +
 • 2016 Testovacie Laboratórium - interná kontrola kvality
 • 2018 (január) Dexion sa stáva súčasťou Gonvarri Industries
 • 2018 (apríl) Automatizácia - kľúčový dodávateľ riešení pre žeriavové regály a Mini Load
 • 2019 Hlavné investície do výrobných jednotiek
 • 2020 Policové regály s dlhým rozponom (LS3) a Plne automatizované sklady
 • 2021 Nový konzolový regál pre stredné zaťaženie

Pre prvých priekopníkov je to svedectvo, že po týchto systémoch je ešte dnes stale vysoký dopyt.